fbpx

Jak zdobyć ekspres do lokalu?

Ekspres ciśnieniowy jest niezbędnym elementem i jest niewątpliwie sporym wydatkiem na naszej liście wyposażenia lokalu.

Jest kilka opcji zdobycia takiego urządzenia:

 • zakup nowego urządzenia za gotówkę
 • zakup nowego urządzenia w leasing lub kredyt
 • zakup używanego po remoncie z gwarancją
 • zakup trupa i remont 🙂
 • dzierżawa ekspresu od firm sprzedających kawę

Idealnie byłoby kupić nową maszynę za gotówkę, ale takich szczęśliwców jest niewiele.

Leasing lub kredyt jest fajną opcją, musimy tylko mieć świadomość, że umowę podpiszemy na kilka lat i gdy nasz interes nie wypali zostanie nam ekspres do spłacania. Można spróbować odsprzedać leasing po uzgodnieniach z firmą leasingową, ale nie jest łatwo znaleźć kupca.

Zakup używanego po remoncie nie jest złym pomysłem pod warunkiem, że dostaniemy 3 miesięczną gwarancję i znajdziemy przed zakupem zaufanego serwisanta w pobliżu, który oceni fachowym okiem urządzenie oraz zgodzi się serwisować nasz nowy nabytek. Najlepiej aby miał możliwość udostępnić nam jakiś inny ekspres zastępczy na czas naprawy, ale nie czarujmy się, trudno takiego serwisanta znaleźć.

Na zakup trupa i remont można się decydować tylko w przypadku znalezienia i pełnego zaufania do serwisanta, który wcześniej obejrzał urządzenie. Przy wyborze tej opcji mogą nas czekać nieprzewidziane wydatki i problemy z dostępnością części do starszych urządzeń. To opcja dla odważnych i mających czas. Zazwyczaj z perspektywy czasu po podliczeniu całości koszty są porównywalne z zakupem nowszego ekspresu takiego z małym przebiegiem (licznik kaw).

Kolejna opcją jest darmowa dzierżawa ekspresu od dystrybutora kawy lub z palarni. Będziemy tu jednak zobowiązani zgodnie z podpisaną umową kupować od nich określoną ilość kawy miesięcznie, nie jest to zła opcją na początku naszej działalności. Trzeba jednak pamiętać, że kawę mamy drożej w końcu muszą na czymś zarobić :). Atutem jest to, że w razie awarii mamy dużą szansę na szybką wizytę serwisanta lub ekspres zastępczy na czas naprawy. Minusem kilka opcji kawy do wyboru, nie muszą nam pasować ceny i smak kawy. Jeżeli rozpatrujecie tą opcję to przed zawarciem umowy należy dokładnie sprawdzić jaki ekspres dostaniecie i czy działa bez zarzutu :).

Decyzję o ekspresie każdy musi podjąć samodzielnie. Warto jednak poszukać wcześniej serwisanta do ekspresu, który będzie nam serwisował urządzenie i miał jakieś sensowne terminy. Kilkudniowe przestoje, jeśli sprzedajemy dużo kawy, zaboli nas bardzo. Czasami wręcz nie możemy sobie na to pozwolić np. awaria ekspresu w bufecie hotelowym przy śniadaniu jest zawsze niemiła dla obsługi.

Jeśli kupujemy nowe urządzenie to usługa serwisu jest w ramach gwarancji i na kilka lat mamy problem z głowy.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji dotyczących wyboru ekspresu przejdź do artykułu: Jaki ekspres wybrać do lokalu?

previous post

Coffeespots

next post

Nazwa lokalu … ?

2 comments
 1. Michał

  Dzięki Zuza, że napisałaś o kwestiach serwisowych. Chcę kupić używkę i ten temat jakoś mi umknął. Teraz się temu nieco bliżej przyjrzę. Fajny blog, będę tu zaglądał częściej. Pozdrawiam

  • Zuza

   Dzięki za miłe słowa ! Pozdrawiam

Comments are closed.

Leave a comment